3h Compo

Wczoraj (tj. w niedzielę, 15.03.2009) na Warsztacie zorganizowano marcowe 3h compo. Konkurs trwał od 17:00 do 20:00, a tematem było stworzenie gry, która zawiera zarówno krowę jak i świnię (Szczegóły konkursu na forum Warsztatu). Powiem szczerze, że pierwszy raz w życiu widziałem taką frekwencję - przysłano aż 28 prac. Większość z nich była grywalna, a niektóre były na prawdę godne podziwu. Prace, które szczególnie mi się spodobały (kolejność alfabetyczna):
  • BrutalComputer wyprodukował prostą, ale klimatyczną i wciągającą strzelankę.
  • Gynvael Coldwind stworzył bardzo grywalnego Tower Defense.
  • KK zaprezentował bardzo wciągającą, dynamiczną platformówkę z grafiką w stylu ASCII-Art
  • Maskl został autorem Commandosów :) - gierka szalenie grywalna, spójna i klimatyczna.
  • Mi-Ku pokazał nam gierkę z zabawną fizyką :) .
  • Reg napisał szalenie wciągający symulator hodowli. W nocy po Compo kilka osób grało w tę grę i ścigało się na dochody farmy :).
Na koniec kilka słów o mojej pracy. Można ją pobrać poniżej: (link do gry). Napisana została w Javie i LWJGL, powinna działać zarówno pod Windowsem jak i Linuksem. Dołączone są skrypty uruchamiające.
3h Compo - screen z gry Screen z gry (kliknij aby powiększyć)
Gra nie ma swojego tytułu. Gatunkiem klasyfikuje się do experiential gameplay. Gracz kieruje krową, która posiada emocje - główne uczucia to uczucie smutku / radości oraz zabawy / wściekłości (skutków tego ostatniego nie zdążyłem zaimplementować :( ). Są też stany pośrednie - krowa może być bardzo smutna, smutna, neutralna, wesoła lub bardzo wesoła. Równocześnie może być też rozbawiona gonieniem świnek ;) . Krowa, która włóczy się po pastwisku smutnieje z nudów - aby poprawić jej humor trzeba przejść na 'lepszą trawę'. Emocje krowy ilustrowane są przez grafikę twarzy. Na planszy pojawia się też stado świń, kierowanych za pomocą prostego algorytmu stadnego. Uciekają one przed graczem, równocześnie starając się zachować spójność grupy, nie wpadać na siebie i dążyć do wspólnego celu znajdującego się niedaleko lewej krawędzi mapy. Gra ta nie ma swojego celu - experiential gameplay tego nie wymaga. Ideą było zilustrowanie uczuć krowy, której humor zależy od tego gdzie się znajduje i co robi.