Myśli losowe

Oto kilka drobnych kwestii, które chciałbym poruszyć, a które są chyba za małe na oddzielne posty :) Hasła geometryczne Widziałem nie raz osoby stosujące geometryczne wzorce do zapamiętania jakiegoś hasła. Przykładowo, hasło "123wsx" może być trudne do zapamiętania jako ciąg znaków, jest natomiast bardzo proste do zapamiętania jeśli zobaczymy w jaki sposób wpisuje się je na klawiaturze komputera. Podobnie, widziałem alarm zakodowany w taki sposób, że ciąg liczb nie ma żadnego znaczenia, natomiast klawisze układają się w łatwy do zapamiętania wzór. Nie jest to oczywiście zbyt bezpieczne - hasło typowo geometryczne jest teoretycznie łatwiej podpatrzeć 'z za pleców' niż każde inne. Być może łamiąc hasła powinno się oprócz najpopularniejszych wyrazów uwzględniać także najpopularniejsze wzory geometryczne :) . Źródła wiedzy Kilka miejsc, które mogą się przydać do zdobycia wiedzy w wielu dziedzinach, głównie ścisłych:
  • "Ważniak" - znany i używany przez polskich studentów kierunków informatycznych zbiór materiałów podzielonych na wirtualne kursy. Coś jak wirtualna uczelnia :)
  • Wykłady Feynmana - udostępnione on-line wykłady dr Richarda Feynmana (tego Feynmana). Wspominał o nich Alex w swoich notatkach. Nie sprawdzałem jeszcze tego osobiście, ale wygląda na coś bardzo wartościowego.
  • Open Course Ware - czyl MIT on-line. Wspomniał o tym Bartosz Zajączkowski na swoim blogu.
  • Kolejna rzecz do sprawdzenia :).
Blip i Google Od około miesiąca eksperymentuję z serwisem Blip. W ciągu tego czasu mój profil blipowy wypozycjonował się 'samoistnie' na pierwsze miejsce w Google'ach przy pytaniu o moje nazwisko. W podobny sposób wyszukując jednego z moich kolegów po nazwisku znajdziemy Twittera już na drugim miejscu. Tak błyskawiczne pozycjonowanie się serwisów mikroblogowych może być niebezpieczne dla każdego, kto zaczyna tam wypisywać nieprzemyślane głupoty :) .