Hackerspace Kraków

Od niedawna w Krakowie działa już Hackerspace! Przez jakiś czas nieformalnie, a teraz już jako oficjalna fundacja, Hackerspace Kraków (w skrócie, HS KRK) zaprasza wszystkich entuzjastów programowania i elektroniki, konstruktorów, designerów i wszystkie inne kreatywne osoby do wspólnego hackowania** - dla przypomnienia; haker nie jest osobą łamiącą zabezpieczenia komputerowe w niecnym celu; na takie osoby mówimy cracker. Hakerzy to wynalazcy, to ludzie, którym ogromną przyjemność sprawia kreatywność, tworzenie czegoś z niczego i robieni rzeczy z pozoru niemożliwych. Na temat istoty bycia hakerem i znaczenia słowa hacking wiele słów napisali Paul Graham i Eric S. Raymond. Patrz też hacker w słowniku Jargon File. Jeśli szukasz przykładów, myśl o MacGyverze albo Leondardo da Vinci.! Ale pewnie, Czytelniku, zapytasz - o co chodzi? Śpieszę z wyjaśnieniem. Hackerspaces Idea Hackerspace'ów jest w naszym kraju jeszcze dość mało znana, pomimo tego, że takowe jednostki działają już w Warszawie i Poznaniu. Nie ma jednej dobrej definicji by określić, czym jest Hackerspace, ale osobiście najbardziej lubię ilustrować go jako skrzyżowanie biblioteki publicznej z warsztatem. Jest to miejsce, gdzie leżą narzędzia (np. lutownice, spawarki, laserowe wycinarki czy drukarki 3D), które nie zawsze ma się w domu. Jest to miejsce, gdzie każdy kto chce - programista, elektronik, stolarz, designer, lub inny wykonawca - może przyjść i popracować nad swoim projektem w towarzystwie innych twórczych osób, które chętnie posłużą pomocą i podzielą się swoją wiedzą. Wreszcie jest to społeczność osób twórczych, które razem chcą coś budować, uczyć się nawzajem i zmieniać świat - lokalnie i globalnie - na lepsze. Po opisowej definicji czas na trochę konkretów. Na świecie Hackerspace'ów jest już ponad tysiąc(!); ich listę i informacje na ich temat można znaleźć na wspólnej, międzynarodowej stronie Hackerspaces. Niektóre z nich są potężne - przykładowo niemiecki c-base ma ponad 700m2 powierzchni! Hackerspace'y dysponują różnymi narzędziami i zajmują się wieloma rzeczami - jedne specjalizują się w elektronice, inne w programowaniu, jeszcze inne pracują z drewnem, jedzeniem, tekstyliami czy biochemią. Typowy HS zaczyna wyspecjalizowany, i wraz z napływem nowych członków rozszerza zakres działalności. Wszystkie są silnie związane z inicjatywami Open Source i Open Hardware. Środowisko Hackerspaces wyrobiło też już sobie swoje specyficzne zwyczaje; na przykład konkurs na wysyłanie cupcake'ów pocztą tak, żeby się nie rozpadły w transporcie.
Logo Hackerspace Kraków
"Welcome to Hackerspace Kraków. The place where everything is made up and the points don't matter."
Krakowski HS działa już od wakacji 2012. Założyli go Maria Skrzypek, Mateusz Herych i Mirek Woźniak. Dość szybko wyrosła jednak wokół niego całkiem spora społeczność. Na początku zaczynaliśmy, jeszcze bez lokalu, z warsztatami Arduino. Były one bardzo udane, przyciągnęły sporo fanów, z których wielu stało się teraz aktywnymi członkami HSu. Niedługo później udało się ostatecznie zdobyć lokal. Formalnie więc, działamy od listopada, a oficjalne otwarcie planujemy zaraz po Nowym Roku.
Fizycznie, Hackerspace Kraków mieści się przy ul. Radziwiłłowskiej 20/2 - w samym centrum Krakowa. Przez ostatnie miesiące lokal był intensywnie remontowany (przez członków HSu, własnymi siłami, w czasie wolnym**** - strasznie fajna zabawa; szlifierki oscylacyjne i opalarki są pr0!). Jest w nim mnóstwo miejsca - prawie 80 metrów powierzchni i cztery metry wysokości ***! Docelowo planujemy, by był on otwarty 24 godziny na dobę dla aktywnych członków HSu (jak tylko ogarniemy sprawę zamków), natomiast w ciągu dnia, gdy w środku jest ktoś "z załogi", zapraszamy wszystkich - nie trzeba być członkiem HSu, żeby móc wpaść i popracować!*** - przyszłe sekcje UAV oraz rakietowe HS KRK się cieszą ;). Instytut Mirakologii Hackerspace Kraków Czym się zajmujemy? Większość z nas to programiści i/lub elektronicy, stąd obecnie skupiamy się na "lekkich" projektach. Nie jest to jednak jedyny obszar zainteresowania - rozwija się też tu grupa zainteresowana... szydełkowaniem! HS był też współorganizatorem konferencji KrakDroid, która właśnie się odbywa. Jednakże głównym obszarem działań obecnie jest przyhackerspace'owy front drukarek 3D - budujemy ich aż 14, w tym jedną dla samego Hackerspace'a. O druku 3D (i Wallace'u, którego składam) napiszę w kolejnym poście; dość powiedzieć, że jest to fascynujący temat, i że HS KRK to najlepsze miejsce dla każdego, kto chce się zacząć tym interesować. Są też osoby chętne do wystartowania projektów związanych z frezarkami CNC i innym ciekawym sprzętem. Większość komunikacji odbywa się obecnie przez mailową grupę dyskusyjną. Planujemy niedługo uruchomić Hackerspace'owe Wiki z informacjami oraz Reddita na dyskusje - do tego czasu jednak trzymamy się Google Groups. Jeśli chcesz dołączyć do Hackerspace Kraków, to zachęcam do zapisania się na grupę i do aktywnego udziału! Śledź też bloga Hackerspace Kraków! W moim mieście nie ma Hackerspace'a :(. Szkoda :(. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś go założył(a)! Dobry poradnik jak zrobić dokładnie to napisała niedawno Limor "Ladyada" Fried. Wystarczy, że znajdziesz kilka osób chętnych do hackowania razem z Tobą. Każdy istniejący Hackerspace (w tym nasz) chętnie pomoże poradami związanymi z zakładaniem takiego miejsca. Poza Hackerspace'ami Bardzo pokrewną do Hackerspaces inicjatywą są FabLab'y, Fabrication Laboratories. Od HS różnią się one tym, że są skupione na wytwarzaniu fizycznych obiektów za pomocą wycinarek, frezarek, drukarek i innych maszyn - chociaż tak na prawdę granica jest płynna, i nie zawsze wiadomo, kiedy coś jest FabLabem, a kiedy Hackerspace'm. W chwili obecnej powstaje też krakowski FabLab, ale jest to temat na innego posta, którego napiszę, jak będę coś o nim więcej wiedział :). A w międzyczasie, miłego hackowania wszystkim i zapraszamy do Hackerspace Kraków! Patrz także